Przyroda PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 17 kwietnia 2010 14:07

Walory krajobrazu, rzeźby terenu:

Wieś położona wzdłuż potoku „Jodłówka, otoczona od strony północnej i zachodniej lasem mieszanym z przewagą drzew iglastych. Na północ od 
miejscowości znajduje się rezerwat jodłowy "Jodłowice" utworzony w 1958r. z olbrzymim głazem narzutowym, który uznaje się za jeden z największych na Dolnym Śląsku, zwany „Kamieniem Rümera”(jego obwód wynosi 1340cm, wysokość około 200cm) i krzyżem pokutnym. W rzeźbie terenu głównie wyróżniają się liczne wzgórzamorenowe, częściowo wykorzystywane w celach rolniczych.

Stan środowiska:

Dobry; Liczne lasy spełniają rolę filtru przed zanieczyszczeniami z zakładów chemicznych w Brzegu Dolnym. Stan środowiska jest o wiele lepszy, niżw sąsiednich miejscowościach. Za stan lasów odpowiadają leśnictwa, utrzymując je w należytym porządku. Za stan rowów przydrożnych oraz melioracyjnych odpowiadają służby gminne. Za estetyczny wygląd obejść wokół prywatnych posesji,oraz innych obiektów (otoczenie kościoła, cmentarza, świetlicy, boiska) odpowiadająmieszkańcy.

Walory klimatu:

Klimat umiarkowany z wpływem klimatu kontynentalnego i zachodniego morskiego. Największe opady deszczu występują od mają do sierpnia. Temperatury średnie wynoszą 8ºC, IV-X 14ºC, zimą 0ºC. Wiatry wieją w większości z Zachodu na Wschód. Specyficzny mikroklimat tworzy otaczający wieś pierścień lasów, wpływając korzystnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Walory szaty roślinnej:

Szata roślinna jest wyjątkowo bogata w liczne chronione gatunki roślin, m.in.konwalia majowa, pszylaszczka, wawrzynek wilcze łyko, kopytnik, miodunka, kilkarodzajów paproci i mchów. W otaczających lasach występuje sosna, świerk, dąb i dąb czerwony, klon, grab, modrzew, osika, olcha, lipa drobnolistna. Las jest dorodny najwyższe drzewa sięgają 45 metrów, a obwody przekraczają 300 cm. W rezerwacie przyrody jodła i sosna daglezja. Ponadto krzewy takie jak leszczyna, jarzębina, wierzba krucha i wierzba iwa, kruszyna, czeremcha. Bogate runo leśne składające się z borówki brusznicy, czarnej jagody, wrzosu, jeżyn i malin oraz grzybów (borowik szlachetny, koźlak, podgrzybek,pieprznik jadalny, rydz, kania czubajka, sromotnik bezwstydny, zając, maślak,opieńka miodowa, borowik szatański i inne). Dodatkowo w otaczających łąkach i ugorach typowe odmiany roślin pospolitych (np.: nawłoć pospolita, parzydło leśne mniszek lekarski, zioła i trawy ). W sadach przydomowych różne rodzaje drzew i krzewów owocowych.

Cenne przyrodniczo obszary i obiekty:


Rezerwat leśny „Jodłowice” utworzony został w 1958 roku i obejmuje obszar ponad 9 ha. Tu przebiega północna granica naturalnego występowania jodły pospolitej. Jedna z atrakcji turystycznych jest głaz narzutowy, szary granit, znajdujący się przy wschodniej granicy rezerwatu. Wysokość głazu osiąga 2 metry, szerokość około 3 metrów, długość ponad 5 metrów. Obwód wynosi ponad 13 metrów. Prezentowana kartka informuje nas o miejscu położenia – Riemberg – to dawna nazwa dzisiejszych Rościsławic. Na mapie niemieckich z początku lat 30 –tych XX wieku obszar ten nazwany był „Forst Riemberg „ ( R ościsławicki las ).  Głaz nazywano Romerstein, od nazwiska Carla Ferdynanda Romera. Był to geolog, paleontolog, mineralolog zajmujący się min. badaniami głazów narzutowych. Stosowna tabliczka , w języku niemieckim, znajdowała się pod głazem, co jest widoczne na pocztówce. Romer urodził się w Hildesheim w 1818 roku, zmarł we Wrocławiu w 1891 roku. Od 1855 roku był pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1864 – 1865 pełnił funkcję rektora. Jego zasługą było utworzenie przy Uniwersytecie Wrocławskim Muzeum Mineralogicznego. Min. z tego względu w dzisiejszym Muzeum Geologicznym przy Maksa Borna znajduje się kopia rzeźby przedstawiająca popiersie uczonego ( kopia, bo oryginał w 1945 roku zniknął, podobnie jak i większość eksponatów muzealnych). W Hildesheim, mieście urodzenia, znajduje się muzeum geologiczne Jego imienia.  Instytut we Wrocławiu, gdzie pracował Romer, to obecny Wydział Farmacji Akademii Medycznej na skrzyżowaniu ulicy Szewskiej i Grodzkiej, naprzeciw Biblioteki Ossolineum.


Andrzej Manasterski

 

 

 

Świat zwierzęcy (ostoje, siedliska):

Warunki środowiska naturalnego sprzyjają tworzeniu się siedlisk tak rzadkich
gatunków ptaków jak orzeł bielik, bocian czarny i bocian biały, żuraw. Ponadto
występują bażanty i kuropatwy. Swoje ostoja mają tu także lisy, dziki, sarny,
jelenie, oraz borsuki, daniele i bobry.

Wody powierzchniowe (cieki, rzeki,stawy):

Głównym ciekiem wodnym jest potok „Jodłówka”, przepływający wzdłuż całej
miejscowości. Dodatkowo występują drobne cieki wodne ( rowy melioracyjne) oraz stawy hodowlane. W lasach występują nieduże obszary bagienne

Wody podziemne:

Wieś jest skanalizowana co wpływa korzystnie na jakość wód podziemnych i
powierzchniowych. We wsi znajdują się studnie głębinowe, zasilające w wodę pitną Jodłowice, Stary Dwór i Wały Śląskie.

Gleby:

Piaszczyste, lekkie, pomorenowe z dużą ilością kamieni. Gleby rolne – słabe
zaliczane do IV – VI klasy.

Kopaliny:

W latach 1920-1923 na terenie wsi znajdowała się kopalnia torfu opałowego.

Poprawiony: poniedziałek, 21 czerwca 2010 13:57
 

Szukaj

Kalendarz

poprzednim miesiącu grudzień 2020 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 49 1 2 3 4 5 6
week 50 7 8 9 10 11 12 13
week 51 14 15 16 17 18 19 20
week 52 21 22 23 24 25 26 27
week 53 28 29 30 31

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości